
Младежите на Банско участваха в мащабна седемдневна екскурзия под надслов „От Балкана до морето“. Инициативата беше организирана от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните към Община Банско.
В рамките на пътуването учениците изминаха 1650 километра из България. Така те съчетаха родолюбието с нови знания, лични впечатления и ценни уроци.
Освен това екскурзията им даде възможност да се докоснат до важни исторически места, природни забележителности и културни обекти.
Пътешествието започна по маршрута към Врачанската планина. Най-напред групата посети атракционния кът „България ленд“ в Правец.
След това учениците се отправиха към паметника „Околчица“. Те посетиха и лобното място на Христо Ботев в местността Йолковица.
По-късно младежите разгледаха къщата на Баба Илийца в село Челопек. Така маршрутът им припомни важни страници от българската история.
Пътуването в Северозападна България продължи с Белоградчишките скали. Групата посети и пещерата „Леденика“, която впечатли учениците със своите подземни форми.
След планинските маршрути екскурзията продължи към Балчик. Там младежите на Банско усетиха атмосферата на Черноморието и споделиха много емоции край морето.
Плажните занимания допринесоха за по-силен екипен дух. В същото време програмата включваше и посещения на значими туристически обекти.
Учениците разгледаха Ботаническата градина в Балчик. След това посетиха Архитектурно-парковия комплекс „Двореца“.
Маршрутът ги отведе и до нос Калиакра. Мястото ги впечатли със своите мащаби, гледки и легенди.
Един от най-запомнящите се моменти беше специалната вечер на лагера. Тогава учениците приеха предизвикателство с пантомима за самотно дърво.
С общи усилия те успяха за минути да го „съживят“ в богата гора с цветя и плодове. Така играта показа силата на общността и взаимната подкрепа.
Посланието беше ясно. В трудни моменти човек има нужда от съпричастност, приятелство и подадена ръка.
Вечерта завърши с оспорвана викторина. Чрез нея учениците провериха знанията, натрупани по време на пътуването.
В края на седмицата групата се завърна в Банско по-сплотена и по-уверена. Пътуването остави у учениците не само спомени, но и важни уроци.
Инициативата показа, че смислените преживявания са силен инструмент за превенция. Те възпитават отговорност, уважение и чувство за принадлежност.
Затова Местната комисия към Община Банско отново постави акцент върху работата с децата чрез образование, общуване и позитивни примери.
Екскурзията „От Балкана до морето“ доказа, че приятелството и споделените ценности са важна основа за по-добро бъдеще.
Патриарх Даниил: С Христос човек намира истинския смисъл и сила
Училище в Сандански организира тържествено изпращане на учениците с благотворителна кауза