Радев за Русия: Рискът от ядрен отговор расте

Младежите на Банско с пътешествие от Балкана до морето
July 7, 2026
България пое нов дълг от 2,5 млрд. евро
July 8, 2026
Румен Радев

Радев за Русия преди срещата на НАТО

Премиерът Румен Радев предупреди за риск от ескалация в отношенията с Русия. Той направи изявлението преди началото на срещата на върха на НАТО в Анкара.

По думите му Западът се опитва да постигне конвенционална победа над Русия. Според Радев това е опасен подход, защото Русия е най-голямата ядрена държава.

Освен това премиерът посочи, че липсват достатъчни способности за противодействие на хиперзвукови ракети. Затова, според него, рискът от по-тежка ескалация се увеличава.

Призив за дипломация и мир

Радев заяви, че трябва бързо да се създадат условия за дипломация. Според него усилията трябва да бъдат насочени към мир и деескалация.

Той подчерта, че продължаването на конфликта крие сериозни рискове за Европа. Затова, по думите му, политическите решения трябва да търсят устойчив изход.

Премиерът определи ситуацията като много опасна. В същото време той настоя, че дипломатическият път трябва да бъде водещ.

България ще подкрепя Украйна според възможностите си

Радев коментира и помощта за Украйна. Той заяви, че България ще продължи да подкрепя Киев финансово.

Тази подкрепа обаче ще бъде в рамките на възможностите на страната. Според премиера тя не трябва да се отразява на социалните разходи.

Освен това Радев посочи, че трябва да се отчита и бюджетният дефицит. По думите му той е наследен от предишни управления.

Среща между Тръмп и Зеленски

На фона на форума се очаква и разговор между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски.

Темата за войната в Украйна остава сред водещите въпроси за Алианса. Освен това тя продължава да бъде ключова за сигурността в Европа.

Затова срещата в Анкара се провежда в момент на високо международно напрежение. Очакванията са лидерите да обсъдят както помощта за Украйна, така и бъдещите стъпки на НАТО.

Темата за сигурността остава водеща

Изказването на Радев поставя акцент върху риска от ескалация. То идва в момент, когато НАТО обсъжда по-големи инвестиции в отбрана.

В същото време България заявява готовност да подкрепя Украйна. Подкрепата обаче ще бъде съобразена с финансовите възможности на страната.

Така позицията на премиера съчетава два акцента. От една страна, той говори за укрепване на сигурността. От друга, настоява за дипломация и мир.

 

Община Струмяни обсъди Годишния план за социалните услуги през 2027 г.

Младежите на Банско с пътешествие от Балкана до морето

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *