Спасен сръндак след удар край пътя Симитли–Банско

Провален пленарен ден: ИТН с критики към ПП-ДБ
January 23, 2026
9,5 грама! Задържани с канабис двама мъже в Сандански
January 23, 2026

Спасен сръндак благодарение на бърза реакция

Спасен сръндак е резултатът от навременната намеса на горски служители след сигнал за пострадало диво животно на пътя Симитли – Банско. Случаят е от неделя, когато директорът на горското стопанство в Добринище получава информация за ударено животно, намерено край пътното платно.

Мъжът, открил животното, го прибрал временно в дома си, а на следващата сутрин подал сигнал на телефон 112.

Установено тежко състояние на животното

При пристигането си на място горските служители установили, че пострадалото животно е едногодишен сръндак. Той е имал видими наранявания в областта на главата и е бил в безпомощно състояние, без възможност да се движи самостоятелно.

Поради спешността на ситуацията е взето решение животното да бъде транспортирано и настанено във ферма на служител от горското стопанство, който има опит в отглеждането на животни.

Лечение и възстановяване на сръндака

Незабавно са уведомени ветеринарни лекари, които са извършили преглед. Установено е, че сръндакът е ранен, но за щастие няма счупвания. Започнато е лечение и постоянно наблюдение на състоянието му.

В рамките на три дни животното показва сериозно подобрение – започва да се храни самостоятелно и постепенно да се изправя.

Освобождаване в естествената среда

След успешното възстановяване спасеният сръндак е освободен обратно в природата. Това се е случило тази сутрин, след като ветеринарите са потвърдили, че състоянието му позволява връщане в естествената му среда.

Случаят е пример за ефективна координация между граждани, горски служители и ветеринарни специалисти при спасяването на диви животни.

Апел към шофьорите

От горското стопанство напомнят на водачите да бъдат особено внимателни при движение в планински и горски райони. Срещите с диви животни по пътищата са чести, особено в тъмната част на денонощието.

Навременният сигнал и отговорното поведение могат да спасят живот.

Провален пленарен ден: ИТН с критики към ПП-ДБ

СК по борба „Би Риал“ с четири сребърни медала от ДЛП в Сливен

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!