Одит в болници заради скъпи лекарства с огромни разлики

vox64.com
Започна ремонт на улици в село Рупите
April 14, 2026
vox64.com
Медицински хеликоптер транспортира мъж в кома
April 14, 2026

снимка: ПИК

Одит в държавни болници заради скъпоструващи лекарства с огромни ценови разлики

Скъпоструващи лекарства одит започна в седем държавни болници у нас заради сериозни разлики в цените на едни и същи медикаменти. Проверките обхващат четири лечебни заведения в София и три в страната.

Информацията беше съобщена от Владимир Афенлиев по време на пресконференция, посветена на разходите за медикаменти извън Позитивния лекарствен списък.

Скъпоструващи лекарства одит разкрива фрапиращи разлики

Според данните, в някои случаи разликите в цените за един и същ лекарствен продукт достигат десетки хиляди левове.

Афенлиев даде конкретни примери:

  • един медикамент е закупен за 46 000 лв. в една болница и за 150 402 лв. в друга
  • същият продукт в трета болница струва едва 424,70 лв.
  • друг медикамент варира между 8 000 и 36 000 лв.
  • при трети разликата достига от 517 лв. до 8500 лв.

Става дума за абсолютно идентични лекарства – със същото търговско наименование, концентрация и опаковка.

Как се закупуват тези медикаменти

Тези лекарства не са включени в Позитивния списък и нямат официално регулирана цена в България. Те се закупуват директно от болниците за конкретни пациенти, най-често при тежки и редки заболявания.

Финансирането се осъществява чрез трансфер от Министерството на здравеопазването към НЗОК. След това НЗОК заплаща директно на лечебните заведения.

Процедурата включва решение на комисия от лекари и договаряне с доставчик или производител.

Липса на прозрачност и нужда от промени

Въпреки че формално процедурите изглеждат законни, проверките показват сериозен проблем – липса на прозрачност при разходването на средствата.

От Министерството на здравеопазването посочват, че отчетността не е достатъчно детайлна. Не може ясно да се проследи кой медикамент за кой пациент е закупен и на каква цена.

Възможност за по-добро управление на средствата

Данните показват, че над 50% от средствата за лечение през 2025 г. са насочени именно към тези скъпоструващи медикаменти.

Според Афенлиев, ако се прилагат по-ниски и оптимални цени, може да се освободи значителен финансов ресурс. Така повече пациенти ще получат достъп до лечение.

Скъпоструващи лекарства одит цели именно да установи причините за разликите и да доведе до промени в системата на финансиране и контрол.

Започна ремонт на улици в село Рупите

Празник „За хляба наш“ Благоевград събира участници от цялата страна

1 Comment

  1. […] Одит в болници заради скъпи лекарства с огромни разлик… […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!