Голяма част от училищата предлагат едни и същи специалности от години, може би за да се запази работното място на учители. С остарял учебен план и учебен материал излишен за времето си. Това се получава, защото няма стратегия за развитие на образованието в национален мащаб и съответните общини са пасивни . Никой не си прави труда да провери , какво се търси на пазара на труда и че в средното образование учениците трябва да учат и развиват в учебни дисциплини необходими за времето си. Може би оттук фирми, учреждения и организации вече търсят служители с висше образование , а дали ще се справят с работата зависи и от степента на знания придобили в средното образование.
Все повече се набляга на служители да имат компютърна грамотност , икономически познания и владеене на чужд език.
Едно училище , като Професионална техническа гимназия – гр.Сандански продължава смело с реформата, с нова специалност „Електронна търговия“ за хората от града, които трябва да се развиват и покажат града, и в друга сфера на икономиката не само като туристическа дестинация ?!
Проучванията показват недостиг на най -платени професии в национален мащаб , че най-платените са IТ специалистите следвани от икономисти , финансиста и т.н.
Учебният план в спец. „Електронна търговия“ е средоточен в сферата на икономиката с предмети като: Макро и микроикономика , право, финанси , предприемачества, счетоводство на предприятието и др.
В сферата на компютрите: PHP, HTML, CSS, JavaScript, SQL, ADO, Електронно банкиране, Компютърни графики, Програмиране са изключително подходящи за абсолютно начинаещи и са силно практически насочени към овладяването на базови умения по писане на програмен код (независимо от езика за програмиране) и др.
България има добро бъдеще. Но то няма да ни бъде поднесено наготово отвън. България ще бъде това, което ние живеещите и работещите в нея ще я направим.