

Парламентът прие оставката на кабинета „Желязков“ с пълно единодушие. От общо 227 гласували народни представители всички подкрепиха решението, без нито един „против“ или „въздържал се“. Това превърна гласуването в един от редките случаи на пълно политическо съгласие в пленарната зала.
Политическият ден протече при напрегната атмосфера. Дебатите между парламентарните групи бяха остри, а обвиненията – взаимни. В същото време основният акцент в изказванията остана растящото обществено недоволство. Според няколко политически фигури именно кризата на доверие към управляващите е катализирала процеса, довел до подадената оставка.
Развръзката започна още вчера. В 13:30 часа, малко преди гласуването на шестия вот на недоверие, управляващите поискаха почивка, за да проведат извънреден коалиционен съвет. След срещата премиерът Росен Желязков обяви публично, че оставката е подадена. Освен това той подчерта, че „гласът на протестиращите е чут от властта“.
По време на дебатите темата за общественото недоволство беше водеща. Част от депутатите обвиниха управлявалата коалиция, че е загубила връзка с гражданите. Други посочиха провали в управлението като ключов фактор за политическата криза. Следователно ситуацията в страната се разви до степен, в която оставката стана неизбежна.
Приемането на оставката се превърна в преломен момент за политическата сцена. Парламентът прие оставката и така отвори път към следващ етап от политическия процес. В следващите дни предстои да стане ясно дали ще бъде направен опит за съставяне на ново правителство в рамките на този парламент. В противен случай страната може да поеме към предсрочни избори.
Масови протести България и оставката на кабинета са във фокуса на САЩ
Румен Радев коментира протестите и призова депутатите „да чуят площадите“