Нелегална фабрика за цигари в Дупница с щети за над 1,3 млн. евро

„Бригада Нов дом“ разтърсва с история за наркотична зависимост
April 3, 2026
Акция срещу купен вот в Сливен: Четирима задържани
April 4, 2026

Нелегална фабрика за цигари в Дупница: стока за над 1,3 млн. евро

Мащабна нелегална фабрика за цигари в Дупница беше разкрита при специализирана акция на ГД „Гранична полиция“, като задържаната акцизна стока е на стойност над 1,3 милиона евро. Операцията е сред най-сериозните удари срещу незаконното производство на цигари у нас през последните години.

Още при нахлуването на полицията е бил осуетен опит част от продукцията да бъде изнесена с бус.

Огромни количества цигари без бандерол

По данни на разследващите, във фабриката са открити стотици кашони с цигари без бандерол, както и над 11 тона нарязан тютюн.

Директорът на ГД „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов съобщи, че впоследствие е разкрита и втора база в района на село Кривина, където са намерени още 180 мастърбокса.

Общото количество достига 651 мастърбокса цигари, което прави случая един от най-големите в последните години.

Нелегалната фабрика за цигари в Дупница работела като затворен комплекс

Разследването показва, че нелегалната фабрика за цигари в Дупница е функционирала при изключително висока степен на конспиративност.

В обекта са изградени спални помещения, кухня и баня за работниците. Освен това всички стени са били шумоизолирани, прозорците – запечатани, а цялата база – под постоянно видеонаблюдение.

Според полицията производството е било организирано на цикли, като работниците са били докарвани и извеждани при строга организация.

Двама задържани, очакват ги тежки обвинения

По случая са задържани двама души за срок до 72 часа. Единият е отговарял за логистиката, а другият – за разпространението на нелегалната продукция.

И двамата са криминално проявени и добре познати на органите на реда.

Административният ръководител на Районна прокуратура – Кюстендил Албена Разсолкова уточни, че за подобно престъпление законът предвижда между 2 и 8 години лишаване от свобода.

Освен това е възможно и лишаване от право за упражняване на дейност, свързана с акцизни стоки.

Сериозен удар срещу нелегалния пазар

Разкриването на нелегалната фабрика за цигари в Дупница се оценява като сериозен удар срещу незаконното производство и разпространение на акцизни стоки в България.

Подобни схеми нанасят сериозни щети както на държавния бюджет, така и на легалния бизнес.

Разследването по случая продължава, като не се изключва възможността за още задържани.

Андрей Гюров: стабилност на цените въпреки кризата

България открива полуфинала на Евровизия 2026 с първа позиция

2 Comments

  1. […] Нелегална фабрика за цигари в Дупница с щети за над 1,3 м… […]

  2. […] Нелегална фабрика за цигари в Дупница с щети за над 1,3 м… […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!