

ГКПП Струмяни Берово получи ключово одобрение, след като Висшият експертен екологичен съвет към Министерството на околната среда и водите даде „зелена светлина“ за проекта.
Решението позволява да започне реализацията на инвестиционното предложение за изграждане на новия граничен пункт и съпътстващата инфраструктура.
Одобрението обхваща както самия граничен пункт, така и довеждащия път III-1008 от Струмяни до границата.
Възложители на проекта са Областна администрация Благоевград и Агенция „Пътна инфраструктура“.
Избран е Вариант 1 на трасето, който предвижда по-кратко преминаване и по-малък обем строителни дейности. Освен това този вариант осигурява по-ограничено въздействие върху околната среда.
Проектът е съобразен с изискванията за опазване на природата.
По-конкретно, той отчита защитената зона „Кресна – Илинденци“, част от мрежата Натура 2000.
В същото време се гарантира, че изграждането на инфраструктурата ще се осъществи с минимално засягане на природните ландшафти и биологичното разнообразие.
По този начин се постига баланс между развитие и екологична устойчивост.
Новият граничен пункт ще бъде разположен на територията на общините Струмяни и Берово.
Той е част от Приоритет 2 „По-свързан трансграничен регион“ по Програма Интеррег VI-A ИПП България – Северна Македония.
Общата стойност на проекта възлиза на около 11 млн. евро, включително националното съфинансиране.
Водещ партньор е Областна администрация Благоевград.
От страна на Северна Македония партньор е Управление „Митници“.
Реализацията на проекта изисква координация между множество институции на национално и регионално ниво.
В заключение, одобрението на екологичните процедури за ГКПП Струмяни Берово е важна стъпка към подобряване на транспортната свързаност, икономическото развитие и трансграничното сътрудничество в региона.
Деца от община Струмяни откриха „съкровище“ в образователна игра
ГКПП Клепало – Струмяни: старт на проекта за нов граничен пункт