Община Петрич получи право безвъзмездно да управлява обект „Античен град Хераклея Синтика“

Горя къща в село Микрево
July 1, 2020
Разхлабват ограниченията в редица страни, наложени заради коронавируса
July 1, 2020

Министерски съвет днес взе решение за безвъзмездно предоставяне на Община Петрич за управление на археологическите структури на Археологически обект „Античен град Хераклея Синтика”. Решението на Министерски съвет е от изключителна важност за община Петрич и развитието на археологическия обект. Правото на безвъзмездно управление на паметника на културата се предоставя съобразно регламентирана процедура по Закона за културното наследство. Още м. януари 2019г., с Решение на Общински съвет, бе одобрено предоставяне на безвъзмездно управление на обекта и бе упълномощен кмета на общината да предприеме необходимите действия.

След изготвени финансова обосновка, становище и оценка за съответствието със законодателството в областта на държавните помощи, както и актуването като държавна собственост на археологическите структури, Министърът на културата одобри искането на кмета на община Петрич и на основание чл.12, ал.4, т.1 от ЗКН предложи на Министерски съвет да се предоставят за управление на община Петрич структурите на Археологически обект „Античен град Хераклея Синтика”.

Това решение е особено ценно и необходимо поради възможността, която се дава в дългосрочен план – от 10 години, обектът да се стопанисва от Община Петрич по възможно най-добър и целесъобразен начин. Това ще разшири инструментариума за развитие на обекта, неговото популяризиране и подходящата му социализация. Всички инициативи на община Петрич, свързани с опазване и развитие на обекта, ще има възможност да се осъществят, а приходите от реализиране на стопанска дейност да остават в общината за подпомагане на обекта. Правото за безвъзмездно управление е и един от основните документи, които до този момент липсваха, във връзка с мащабния инфраструктурен проект, с който община Петрич кандидатства за финансиране по Приоритетна Ос 6 на „ОПРР 2014-2020“, пред МРРБ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Content is protected !!