
Борисов за бюджета постави ясно условие – ГЕРБ ще подкрепи финансовата рамка на държавата, ако дефицитът бъде сведен до 3%. Това заяви лидерът на партията Бойко Борисов по време на среща с младежи в Сливен.
Според Борисов, ако управляващите намалят дефицита до законово допустимото ниво, партията му няма да оспорва бюджета по отделните пера. В противен случай обаче ГЕРБ ще остане твърдо критична.
Освен това той подчерта, че дефицит над 3% представлява нарушение на закона. По думите му настоящият проектобюджет е „абсолютна грешка“ и трябва да бъде изтеглен.
Борисов отправи остри критики към управляващите. Според него държавата навлиза в „дългова спирала“, която не е оправдана от икономическата ситуация.
„С 10 млрд. евро по-голям дълг, 20 млрд. лева – продължава дълговата спирала, а нищо не го налага“, заяви той.
В същото време лидерът на ГЕРБ изтъкна, че по време на неговото управление страната е поддържала бюджетни излишъци и е преминавала успешно през по-тежки кризи.
Освен финансовите теми, Борисов коментира и състоянието на столицата. По думите му София „е потънала в мръсотия“ и липсват нови проекти.
Той допълни, че проблемите не са само в столицата. Напротив – всяка община в страната се сблъсква със сериозни трудности.
В политически план Борисов обяви, че кандидатът на ГЕРБ за президент ще стане ясен през септември. В същото време той изрази притеснение от действията на други политически сили.
Според него определени позиции „помагат повече на президента Радев“, отколкото на опозицията. Освен това той подчерта, че ГЕРБ има ключова роля за стратегически решения като влизането на България в еврозоната.
Борисов коментира и избора на Десислава Атанасова за конституционен съдия. По думите му тя е избрана с широко мнозинство, но оттогава не участва активно в публичния дебат.
В заключение, позицията на Борисов за бюджета остава категорична – подкрепа ще има само при спазване на фискалната дисциплина.
В противен случай ГЕРБ ще настоява за изцяло нов бюджет, който да отговаря на законовите изисквания и икономическата реалност.