

Сериозни промени предстоят при шофьорски курсове у нас. Новите правила включват задължително нощно кормуване, допълнителни технически изисквания и затягане на контрола върху обучението.
Заради икономическата ситуация и евентуалното увеличение на разходите, цената на курса за категория „В“ на места може да достигне около 1000 евро.
Според Красимир Георгиев от Асоциацията за квалификация на автомобилистите, административните промени сами по себе си не налагат по-високи цени.
„Единствената причина, която би могла да доведе до известно поскъпване, е евентуално повишение на цената на горивата“, обясни Георгиев.
По думите му горивото е един от основните разходи при обучението на кандидат-шофьорите, а при продължаващ ръст на цените това неизбежно ще се отрази и върху стойността на курса.
Една от най-коментираните промени е задължителното нощно каране. Георгиев обаче уточни, че то винаги е било част от учебната програма.
„Управлението в тъмната част на денонощието винаги е било задължително упражнение“, посочи той.
Според експерта проблемът не е в липсата на регламент, а в липсата на контрол от страна на Изпълнителна агенция Автомобилна администрация.
Планира се въвеждане на електронни приложения и GPS проследяване на кормуванията. Въпреки това Георгиев изрази съмнение дали това ще доведе до реална промяна.
„Ако данните продължат да се нанасят ръчно, това означава, че пак няма да се кара нощем“, подчерта той.
По негово мнение е необходимо въвеждане на система за „чекиране“ на курсистите при влизане и излизане от теоретичните занятия, за да се гарантира реалното им присъствие.
Експертът отправи критики към Автомобилна администрация, като посочи, че е нужна по-сериозна ангажираност и реални механизми за контрол.
Промените в шофьорските курсове целят по-добра подготовка на бъдещите водачи. Въпросът обаче остава дали новите правила ще бъдат прилагани ефективно и дали няма да доведат до сериозно финансово натоварване за кандидатите.
МБАЛ „Югозападна болница“: Удължиха договора на д-р Илия Тонев с 6 месеца