ВСС решава за Гешев – ще бъде ли предсрочно освободен главният прокурор

Гешев внесе и последните материали по ‘Барселонагейт’ в парламента
June 8, 2023
Кампания за безплатни прегледи на деца до 10 години
June 8, 2023

Висшият съдебен съвет обсъжда по същество двете искания за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор.

На влизане на заседанието новият министър на правосъдието Атанас Славов заяви, че се надява на стегната процедура, която да гарантира принципите за безпристрасност, неутралност, обективно търсене на истината. Ако процедурата не приключи днес Славов обяви, че ще насрочи заседание и утре.

Главният прокурор Иван Гешев не се спря пред медиите за коментар на влизане на заседанието. Пред ВСС е организиран и протест в защита на Гешев.

 

В понеделник кадровиците приеха двете предложения за освобождаване на Иван Гешев да се разглеждат в една обща процедура и допуснаха събирането на доказателства. Първото искане е за нарушение на служебните задължения във връзка с разследването на взрива срещу кортежа му, а второто за изказване на Гешев, в което той нарича българските политици в цялост боклук.

Според Гешев мотивите за прекратяване на мандата му защитават интереси извън съдебната власт.

Главният прокурор не приема и че е нарушил служебните си задължения по отношение на разследването на взрива срещу кортежа му, тъй като на 1 май, когато стана инцидентът, той е бил заместван от Борислав Сарафов, а заповедта за това е била издадена още на 24 април.

В понеделник Гешев припомни, че е внесъл в Конституционния съд питане дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат е легитимен да работи, както и дали може да взима кадрови решения, и поиска производството да спре до произнасянето на съда.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *